| ⇦ |
| ⇨ |
What should be the velocity(v) of a sound source moving towards a stationary observer so that apparent frequency is double the actual frequency
Options
(a) v
(b) 2v
(c) v/2
(d) v/4
Correct Answer:
v/2
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The position vector of a particle R as a function of time is given by
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
- A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohmn at 50 Hz frequency.
- A parallel plate condenser with a dielectric of dielectric constant K between the plates
- The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The position vector of a particle R as a function of time is given by
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
- A coil has resistance 30 ohm and inductive reactance 20 ohmn at 50 Hz frequency.
- A parallel plate condenser with a dielectric of dielectric constant K between the plates
- The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply