| ⇦ |
| ⇨ |
What is the [OH⁻] in the final solution prepared by mixing 20 mL of 0.05 M Hcl with 30 mL of 0.1 M Ba(OH)₂?
Options
(a) 0.4 M
(b) 0.005 M
(c) 0.12 M
(d) 0.1 M
Correct Answer:
0.1 M
Explanation:
No of milliequivalent of HCl = 20 x 0.05 =1.0
No of milliequivalent of Br(OH)₂ = 30 x 0.1 x 2 = 60
after neutralization, no of milliequivalents in 50 ml of solution = 6-1=5
Total vol of solution = 20 + 30 = 50 ml
No of milliequivalent of OH⁻ is 5 in 50 ml
[OH⁻] = (5 x 100 / 10 ) x 10⁻³ = 0.1 M
Related Questions: - Action of water or dilute mineral acids on metals can give
- Heating a mixture of sodium benzoate and soda lime gives
- Which compound is electron deficient?
- In which of the following pairs, the two species are iso-structure?
- If an amide is treated with P₂O₅ the likely product is an
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Action of water or dilute mineral acids on metals can give
- Heating a mixture of sodium benzoate and soda lime gives
- Which compound is electron deficient?
- In which of the following pairs, the two species are iso-structure?
- If an amide is treated with P₂O₅ the likely product is an
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply