Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is

Volume Occupied By One Molecule Of Water Density 1 G Chemistry Question

Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is

Options

(a) 9 x 10⁻²³ cm³
(b) 6.023 x 10⁻²³ cm³
(c) 3 x 10⁻²³ cm³
(d) 5.5 x 10⁻²³ cm³

Correct Answer:

3 x 10⁻²³ cm³

Explanation:

density = mass/volume
volume=mass/density
=1 gram/ 1 gram cm⁻³ = 1 cm³
1 g water= 1/18 moles of water
(at wt of H *2 + at wt of oxygen = 18)
volume occupied by 1 molecules of water = (18 / (6.02 x 10²³)) cm³
= 3 x 10⁻²³ cm³

Related Questions:

  1. For which one of the following equations is ΔH⁰react equal to ΔH°f
  2. The order of filling of electrons inthe orbitals of an atom will be
  3. How much copper is supposed to be deposited when a current of 0.75 amperes
  4. The base present in DNA, but not RNA is
  5. The molecular of CO₂ has angle 180°.It can be explained on the basis of

Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*