| ⇦ |
| ⇨ |
Volume occupied by one molecule of water (density= 1 g cm⁻³) is
Options
(a) 9 x 10⁻²³ cm³
(b) 6.023 x 10⁻²³ cm³
(c) 3 x 10⁻²³ cm³
(d) 5.5 x 10⁻²³ cm³
Correct Answer:
3 x 10⁻²³ cm³
Explanation:
density = mass/volume
volume=mass/density
=1 gram/ 1 gram cm⁻³ = 1 cm³
1 g water= 1/18 moles of water
(at wt of H *2 + at wt of oxygen = 18)
volume occupied by 1 molecules of water = (18 / (6.02 x 10²³)) cm³
= 3 x 10⁻²³ cm³
Related Questions: - When x g of magnesium burnt with oxygen what is left
- Which of the following statements is true
- The number of structural isomers in hexane is
- The oxidation states of S atoms in S₄O₆²⁻ from left to right respectively
- Difference in density is the basis of
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- When x g of magnesium burnt with oxygen what is left
- Which of the following statements is true
- The number of structural isomers in hexane is
- The oxidation states of S atoms in S₄O₆²⁻ from left to right respectively
- Difference in density is the basis of
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply