| ⇦ |
| ⇨ |
Two resistors of 6Ω and 9Ω are connected in series to a 120 V source. The power consumed by 6Ω resistor is
Options
(a) 384Ω
(b) 616Ω
(c) 1500Ω
(d) 1800Ω
Correct Answer:
384Ω
Explanation:
Equivalent resistance in series = 6 + 9 = 15 Ω
Current flow in circuit, i = V / R = 120 / 15 = 8 A
Voltage in 6Ω resistor, V = iR = 8 × 6 = 48 V
Power consumed by 6Ω resistor,
P = V² / R = (48 × 48) / 6 = 8 × 48 = 384 W
Related Questions: - A steady current is passing through a linear conductor of non-uniform cross-section.
- A particle moving in a straight line with uniform acceleration is observed
- An ideal spring with spring constant K is hung from the ceiling and a block of mass
- A calorimeter contains 0.2 kg of water at 30° C. 0.1kg of water at
- Certain quantity of water cools from 70⁰ C to 60⁰C in the first 5 minutes and to 54⁰C
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A steady current is passing through a linear conductor of non-uniform cross-section.
- A particle moving in a straight line with uniform acceleration is observed
- An ideal spring with spring constant K is hung from the ceiling and a block of mass
- A calorimeter contains 0.2 kg of water at 30° C. 0.1kg of water at
- Certain quantity of water cools from 70⁰ C to 60⁰C in the first 5 minutes and to 54⁰C
Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply