| ⇦ |
| ⇨ |
Two planets at mean distances d₁ and d₂ from the sun have their frequencies n₁ and n₂ respectively. Then
Options
(a) n₁²d₁²=n₂²d₂²
(b) n₁²d₁³=n₂²d₂³
(c) n₁d₁²=n₂d₂²
(d) n₁²d₁=n₂²d₂
Correct Answer:
n₁²d₁³=n₂²d₂³
Explanation:
Apply Kepler’s third law, T²∞R³
T²/R³=constant
Given: T=1/n and R=d
T²/R³=1/n².1/d³=constant
n²d³=constant
For the two planets,n₁²d₁³=n₂²d₂³
Related Questions: - An ideal black body is equivalent to
- A spherical shell of radius 10cm is carrying a charge q. If the electric potential
- The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
- If force is proportional to square of velocity, then the dimension of proportionality
- A thin ring of radius R meter has charge q coulomb uniformly spread on it
Topics: Gravitation
(63)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An ideal black body is equivalent to
- A spherical shell of radius 10cm is carrying a charge q. If the electric potential
- The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
- If force is proportional to square of velocity, then the dimension of proportionality
- A thin ring of radius R meter has charge q coulomb uniformly spread on it
Topics: Gravitation (63)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply