| ⇦ |
| ⇨ |
Two closed organ pipes when sounded simultaneously give 4 beats/second. If longer pipe has a length of 1m, then length of shorter pipe will be (v=300 m/s)
Options
(a) 185.5 cm
(b) 94.9 cm
(c) 90 cm
(d) 80 cm
Correct Answer:
94.9 cm
Explanation:
n₂ – n₁ = 4, For closed pipe, n = V/4l
(V/4l₂) – (V/4l₁) = 4 ⇒ (V/4l₂) – (V/4×1) = 4
(300/4l₂) – (300/4) = 4 ⇒ 75/l₂ = 4 + 75 ⇒ 75/l₂ = 79
⇒ l₂ = (75/79) met = (75×100)/79 = 94.9 cm.
Related Questions: - Which of the following, is a vector quantity?
- Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
- A boy whirls a stone in a horizontal circle of radius 1.5 m and at height 2.0 m
- If R is the radius of the earth and g is the acceleration due to gravity
- The maximum kinetic energy of emitted electrons in a photoelectric effect
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which of the following, is a vector quantity?
- Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
- A boy whirls a stone in a horizontal circle of radius 1.5 m and at height 2.0 m
- If R is the radius of the earth and g is the acceleration due to gravity
- The maximum kinetic energy of emitted electrons in a photoelectric effect
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply