| ⇦ |
| ⇨ |
Two capacitors having capacitances C₁ and C₂ are charged with 120V and 200V batteries respectively. When they are connectd in parallel now, it is found that the potential on each one of them is zero. Then,
Options
(a) 5C₁=3C₂
(b) 8C₁=5C₂
(c) 9C₁=5C₂
(d) 3C₁=5C₂
Correct Answer:
3C₁=5C₂
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Water rises to a height h in a capillary at the surface of earth. On the surface
- In a circuit, 5% of total current passes through a galvanometer. If resistance
- If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
- Magnetism of a magnet is due to
- A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. With the same
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Water rises to a height h in a capillary at the surface of earth. On the surface
- In a circuit, 5% of total current passes through a galvanometer. If resistance
- If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
- Magnetism of a magnet is due to
- A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. With the same
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply