| ⇦ |
| ⇨ |
If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
Options
(a) 0.0164
(b) 0.00701
(c) 0.0132
(d) 0.032
Correct Answer:
0.0164
Explanation:
Here μᵥ=1.5230and μʀ=1.5145
Therefore, mean refractive index, μ =(1.523+1.5145) /2 = 1.5187
Now, dispersive power, ω is given by,
ω =(μᵥ-μʀ)/(μ-1) =(1.5230 – 1.5145)/(1.5187 – 1) =0.0164
Related Questions: - A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz.
- A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy
- A spherical conductor of radius 2 m is charged to a potential of 120 V. It is now
- Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV.
- Two particles which are initially at rest, move towards each other
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz.
- A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy
- A spherical conductor of radius 2 m is charged to a potential of 120 V. It is now
- Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV.
- Two particles which are initially at rest, move towards each other
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply