| ⇦ |
| ⇨ |
Two bulbs when connected in parallel to a source take 60W each, the power consumed, when they are connected in series with the same source is
Options
(a) 15W
(b) 30W
(c) 60W
(d) 120W
Correct Answer:
30W
Explanation:
In series, P = P₁P₂ / P₁+P₂
Given: P₁ = P₂ = 60
Therefore, Power P = (60 × 60) / (60 × 60) = 30 W.
Related Questions: - The focal lengths of a converging lens are fᵥ and fᵣ for violet and red lights
- The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)
- A transformer rated at 10 kW is used to connect a 5 kV transmission line to a 240 V
- A body of mass 10 kg is moving on an inclined plane of inclination 30°with an acceleration
- The escape velocity from the earth is Ve. The escape velocity from a planet
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The focal lengths of a converging lens are fᵥ and fᵣ for violet and red lights
- The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)
- A transformer rated at 10 kW is used to connect a 5 kV transmission line to a 240 V
- A body of mass 10 kg is moving on an inclined plane of inclination 30°with an acceleration
- The escape velocity from the earth is Ve. The escape velocity from a planet
Topics: Current Electricity (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply