Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time.

Two Balls Are Dropped From Same Height At 1 Second Physics Question

Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time. The seperation between the two balls after 3 second of the drop of the 1st ball is

Options

(a) 50 m
(b) 40 m
(c) 35 m
(d) 25 m

Correct Answer:

25 m

Explanation:

For the motion of ball is, u=0, a=g, t = 3s.
Using the kinematic equation S=ut+1/2 at².
Let S₁ is the distance covered by the first ball in 3 sec.
.·. S₁=0+1/2x10x(3)²=45 m
Let S₂ is the distance covered by the second ball is 2 sec.
.·. S₂=0+1/2x10x(2)²=20 m
Separation between the two ball is = S₁-S₂
= 45-20 = 25 m .

Related Questions:

  1. Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube.
  2. In Young’s double slit experiment, the locus of the point P lying in a plane
  3. A thin glass(refractive index 1.5) lens has optical power of -5D in air.
  4. The vector sum of two forces is perpendicular to their vector difference. In that case,
  5. The frequencies of X-rays,γ-rays and ultraviolet rays are respectively p,q and r

Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*