| ⇦ |
| ⇨ |
Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series to a voltage source of 100V. The charge on 15 μF is
Options
(a) 500 μC
(b) 100 μC
(c) 200 μC
(d) 280 μC
Correct Answer:
200 μC
Explanation:
Equivalent capacitance = C
1/C = 1/3 + 1/10 + 1/15 = (10 + 3 + 2) / 30 = 15 / 30 = 1 / 2
⇒ C = 2 μF
Charge through each capacitor is same as they are joined in series.
Q = CV = 2 × 100 = 200 μC
Related Questions: - A straight conductor 0.1 m long moves in a uniform magnetic field 0.1 T.
- If a star converts all helium in its core to oxygen, then energy released per oxygen
- Two liquid drops having diameters of 1 cm and 1.5 cm. The ratio of excess
- A satellite in a circular orbit of radius R has a period of 4 hours. Another satellite
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A straight conductor 0.1 m long moves in a uniform magnetic field 0.1 T.
- If a star converts all helium in its core to oxygen, then energy released per oxygen
- Two liquid drops having diameters of 1 cm and 1.5 cm. The ratio of excess
- A satellite in a circular orbit of radius R has a period of 4 hours. Another satellite
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply