The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap

The Surface Tension Of Soap Solution Is 003 Nm The Physics Question

The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap bubble of surface area 40 cm², in joules is

Options

(a) 1.2×10⁻⁴
(b) 2.4×10⁻⁴
(c) 12×10⁻⁴
(d) 24×10⁻⁴

Correct Answer:

2.4×10⁻⁴

Explanation:

Given: Surface tension of a soap solution,
T = 0.03 N/m
Surface area, A = 40 cm² = 40 x 10⁻⁴ m²
Since the soap has two surfaces,
.·. Work done, W = T x 24
= 0.03 x 2 40 x 10⁻⁴ = 2.4 x 10⁻⁴J

Related Questions:

  1. A source of sound of frequency 256 Hz is moving rapidly towards a wall with a velocity
  2. An object is attached to the bottom of a light vertical spring and set vibrating.
  3. A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
  4. A cylindrical capacitors has charge Q and length L. If both the charge and length
  5. A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t

Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*