⇦ | ![]() | ⇨ |
The specific charge of a proton is 9.6×10⁷ C/kg. The specific charge of an alpha particle will be
Options
(a) 9.6 x 10⁷ C kg⁻¹
(b) 19.2 x 10⁷ C kg⁻¹
(c) 4.8 x 10⁷ C kg⁻¹
(d) 2.4 x 10⁷ C kg⁻¹
Correct Answer:
4.8 x 10⁷ C kg⁻¹
Explanation:
For proton, specific charge = e / m = 9.6 × 10⁷ C kg⁻¹
For alpha particle, specific charge = 2e / 4m = 1e / 2m
= (1/2) × 9.6 × 10⁷ = 4.8 × 10⁷ C kg⁻¹
Related Questions:
- A p-n-p transistor is used in common emitter mode in an amplifier circuit.
- The intensity of magnetisation of a bar magnet is 5×10⁴ Am⁻¹. The magnetic length
- A certain current on passing through a galvanometer produces a deflection
- If h is Planck’s constant, the momentum of a photon of wavelength 0.01 Å is
- The frequency of a light wave in a material is 2 x 10¹⁴ Hz and wavelength is 5000Å.
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply