The radius of curvature of a convave mirror is 24 cm and the imager is magnified

The Radius Of Curvature Of A Concave Mirror Is 24 Physics Question

The radius of curvature of a concave mirror is 24 cm and the imager is magnified by 1.5 times. The object distance is

Options

(a) 20 cm
(b) 8 cm
(c) 16 cm
(d) 24 cm

Correct Answer:

20 cm

Explanation:

R = -24 cm, f = -12 cm, m = 1.5
(1 / v) + (1 / u) = 1 / f
.·. u = 20 cm.

Related Questions:

  1. In a n-type semiconductor, which of the following statement is true?
  2. A uranium nucleus ₉₂ U ²³⁸ emits an α-particle and a β-particle in succession.
  3. Which gate can be obtained by shorting both the input terminals of a NOR gate?
  4. Two vessels separately contain two ideal gases A and B at the same temperature,
  5. A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane

Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

1 Comment on The radius of curvature of a convave mirror is 24 cm and the imager is magnified

  1. given that
    R=24 cm
    f=R/2=24/2=12 cm
    and m= -v/u = -3/2……..(1)
    v=3/2 u ………….(2)
    from mirror equation,
    1/v+1/u=1/f…………….(3)
    putting the value of f and v in equation (3) we get,
    2/3u+1/u=1/12
    3u=60
    u=20 cm

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*