| ⇦ |
| ⇨ |
The radius of curvature of a concave mirror is 24 cm and the imager is magnified by 1.5 times. The object distance is
Options
(a) 20 cm
(b) 8 cm
(c) 16 cm
(d) 24 cm
Correct Answer:
20 cm
Explanation:
R = -24 cm, f = -12 cm, m = 1.5
(1 / v) + (1 / u) = 1 / f
.·. u = 20 cm.
Related Questions: - A concave mirror ia placed over a beaker containing water of
- Two parallel metal plates having charges +Q and -Q face each other at a certain
- If a small amount of antimony is added to germanium crystal
- A nucleus with mass number 220 initially at rest emits an α-particle. If the Q-value
- In which of the follows decays, the element does not change?
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A concave mirror ia placed over a beaker containing water of
- Two parallel metal plates having charges +Q and -Q face each other at a certain
- If a small amount of antimony is added to germanium crystal
- A nucleus with mass number 220 initially at rest emits an α-particle. If the Q-value
- In which of the follows decays, the element does not change?
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

given that
R=24 cm
f=R/2=24/2=12 cm
and m= -v/u = -3/2……..(1)
v=3/2 u ………….(2)
from mirror equation,
1/v+1/u=1/f…………….(3)
putting the value of f and v in equation (3) we get,
2/3u+1/u=1/12
3u=60
u=20 cm