| ⇦ |
| ⇨ |
The position x of a particle with respect to time t along x-axis is given by x = 9t² – t³ where x is in metres and t in second. What will be the position of this particle when it achieves maximum speed along the +ve x direction?
Options
(a) 54 m
(b) 81 m
(c) 24 m
(d) 32 m
Correct Answer:
54 m
Explanation:
Speed v = dx/ dt = d/ dt (9t² – t³) = 18t – 3t² For maximum speed
dv/ dt = 0 ⇒ 18 – 6t = 0 ⇒ t= 3
⇒Xmax = 81 – 27 = 54
Related Questions: - A stone thrown into still water, creates a circular wave pattern moving radially
- According to photon theory of light which of the following physical quantities,
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- Unit of reduction factor is
- 4 point charges each +q is placed on the circumference of a circle
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A stone thrown into still water, creates a circular wave pattern moving radially
- According to photon theory of light which of the following physical quantities,
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- Unit of reduction factor is
- 4 point charges each +q is placed on the circumference of a circle
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply