| ⇦ |
| ⇨ |
The position x of a particle with respect to time t along x-axis is given by x = 9t² – t³ where x is in metres and t in second. What will be the position of this particle when it achieves maximum speed along the +ve x direction?
Options
(a) 54 m
(b) 81 m
(c) 24 m
(d) 32 m
Correct Answer:
54 m
Explanation:
Speed v = dx/ dt = d/ dt (9t² – t³) = 18t – 3t² For maximum speed
dv/ dt = 0 ⇒ 18 – 6t = 0 ⇒ t= 3
⇒Xmax = 81 – 27 = 54
Related Questions: - The horizontal range and maximum height of a projectile are equal.The angle of projection
- A police jeep is chasing a culprit going on a motorbike.The motorbike crosses
- A spring of spring constant 5 x 10³ N/m is stretched initially by 5 cm
- For a wave propagating in a medium, identify the property that is independent
- Dimensions formula for surface tension is
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The horizontal range and maximum height of a projectile are equal.The angle of projection
- A police jeep is chasing a culprit going on a motorbike.The motorbike crosses
- A spring of spring constant 5 x 10³ N/m is stretched initially by 5 cm
- For a wave propagating in a medium, identify the property that is independent
- Dimensions formula for surface tension is
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply