The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle

The Polarising Angle Of Glass Is 57 A Ray Of Physics Question

The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle will have an angle of refraction as

Options

(a) 43⁰
(b) 25⁰
(c) 38⁰
(d) 33⁰

Correct Answer:

33⁰

Explanation:

Given, θₚ = 57⁰

According to Brewster’s law, we have

θₚ + r = 90⁰ ⇒ r = 90⁰ – θₚ ⇒ r = 90⁰ – 57

Angle of refraction, r = 33⁰

Related Questions:

  1. A beam of cathode rays is subjected to crossed Electric (E) and Magnetic fields (B)
  2. The flux linked with a circuit is given by φ=t³+3t-7. The graph between time
  3. A beam of light of wavelength 590 nm is focussed by a converging lens of diameter
  4. Rutherford’s α-scattering experiment concludes that
  5. The charges Q, +q, and +q are placed at the vartices of an equilateral

Topics: Wave Optics (101)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*