| ⇦ |
| ⇨ |
The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency 120 Hz is 0.5 π. The wave velocity is
Options
(a) 144 m/s
(b) 256 m/s
(c) 384 m/s
(d) 720 m/s
Correct Answer:
384 m/s
Explanation:
Phase difference = 2π/λ × Path difference
0.5π = 2π/λ × 0.8 m or λ = (2π × 0.8 m) / 0.5π = 3.2 m
Velocity v = frequency (ʋ) × Wavelength (λ)
= 120 Hz × 3.2 m = 384 m/s.
Related Questions: - The name of ions knocked out from the hot surface is
- In circular coil, when number of turns is doubled and resistance becomes 1/4th
- When a sound wave of wavelength λ is propagating in a medium,
- The cadmium rods are used in nuclear reactor to
- A coin placed on a rotating turn table just slips,if it is placed at a distance
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The name of ions knocked out from the hot surface is
- In circular coil, when number of turns is doubled and resistance becomes 1/4th
- When a sound wave of wavelength λ is propagating in a medium,
- The cadmium rods are used in nuclear reactor to
- A coin placed on a rotating turn table just slips,if it is placed at a distance
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply