| ⇦ |
| ⇨ |
The percentage weight of Zn in white vitriol [ZnSO₄ 7H₂O] is approximately equal to Zn=65, S=32, O=16 and H=1)
Options
(a) 33.65%
(b) 32.56%
(c) 23.65%
(d) 22.65%
Correct Answer:
22.65%
Explanation:
Mol. Wt of ZnSO₄ 7H₂O = 65 + 32 + (4 x 16) + 7 (2 x 1 +16)=287
% Mass of Zinc = 65/287 x 100 = 22.65%
Related Questions: - The wavelength of the radiation emitted when an electron drops from 3rd orbit
- If 1,3-dibromopropane reacts with Zinc and Nal ,the product obtained is
- Which one of the following complexes is not expected to exhibit isomerism
- The maximum energy is possessed by an electrons,when it is present
- Oxidation number of carbon in CH₂Cl₂ is
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The wavelength of the radiation emitted when an electron drops from 3rd orbit
- If 1,3-dibromopropane reacts with Zinc and Nal ,the product obtained is
- Which one of the following complexes is not expected to exhibit isomerism
- The maximum energy is possessed by an electrons,when it is present
- Oxidation number of carbon in CH₂Cl₂ is
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply