| ⇦ |
| ⇨ |
The number of possible natural oscilations of air column in a pipe closed at one end of length 85 cm whose frequencied lie below 1250 Hz are (Velocity of sound = 340 m s⁻¹)
Options
(a) 4
(b) 5
(c) 7
(d) 6
Correct Answer:
6
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0.
- A spring gun of spring constant 90 N/cm is compressed 12 cm by a ball of mass
- A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
- Two particles which are initially at rest, move towards each other
- In Wheatstone bridge, three resistors P,Q and R are conncected in three arms
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0.
- A spring gun of spring constant 90 N/cm is compressed 12 cm by a ball of mass
- A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
- Two particles which are initially at rest, move towards each other
- In Wheatstone bridge, three resistors P,Q and R are conncected in three arms
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply