| ⇦ |
| ⇨ |
The number of oxygen atoms in 4.4g of CO₂ is
Options
(a) 1.2 x 10²³
(b) 6 x 10²²
(c) 6 x 10²³
(d) 12 x 10²³
Correct Answer:
1.2 x 10²³
Explanation:
Atomic Mass of C=12
Atomic Mass of O=16
mol.wt of CO₂=12 + (16 x 2) = 44
4.4 g CO₂ = 4.4/44 = 0.1 mol CO₂
=6.02 x 10²² molecules
=2 x 6 x 10²² atoms of O
Related Questions: - Which azide is explosive
- The equilibrium constant of a reaction is 300. If the volume of a reaction flask
- When ethyl alcohol (C₂H₅OH) reacts with thionyl chloride in the presence of
- The anion, (Si₆O₁₈)¹²⁻ is present in
- When 1 mol of gas is heated at constant volume,temperature is raised
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which azide is explosive
- The equilibrium constant of a reaction is 300. If the volume of a reaction flask
- When ethyl alcohol (C₂H₅OH) reacts with thionyl chloride in the presence of
- The anion, (Si₆O₁₈)¹²⁻ is present in
- When 1 mol of gas is heated at constant volume,temperature is raised
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply