| ⇦ |
| ⇨ |
The number of oxygen atoms in 4.4g of CO₂ is
Options
(a) 1.2 x 10²³
(b) 6 x 10²²
(c) 6 x 10²³
(d) 12 x 10²³
Correct Answer:
1.2 x 10²³
Explanation:
Atomic Mass of C=12
Atomic Mass of O=16
mol.wt of CO₂=12 + (16 x 2) = 44
4.4 g CO₂ = 4.4/44 = 0.1 mol CO₂
=6.02 x 10²² molecules
=2 x 6 x 10²² atoms of O
Related Questions: - Enzymes with two sites are called
- When the first ionisation energies are plotted against atomic number
- If Ksp for HgSO₄ is 6.4 x 10⁻⁵, then solubility of the salt is
- The bakelite is prepared by the reaction between
- Which one of the following is produced when acetone is saturated with HCl gas
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Enzymes with two sites are called
- When the first ionisation energies are plotted against atomic number
- If Ksp for HgSO₄ is 6.4 x 10⁻⁵, then solubility of the salt is
- The bakelite is prepared by the reaction between
- Which one of the following is produced when acetone is saturated with HCl gas
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply