| ⇦ |
| ⇨ |
The motion of a particle along a straight line is described by equation : x= 8 + 12t– t³ where x is in metre and t in second. The retardation of the particle when its velocity becomes zero, is :
Options
(a) 24 ms⁻²
(b) zero
(c) 6ms⁻²
(d) 12 ms⁻²
Correct Answer:
12 ms⁻²
Explanation:
x = 8 + 12t – t³ The final velocity of the particle will be zero, because it retarded.
V= 0 + 12 – 3t² = 0 ⇒ 3t² = 12 ⇒ t = 2 sec
Now the retardation a = dv/ dt = 0 – 6t
a [ t= 2] = – 12 m/s²
retardation = 12 m/s²
Related Questions: - A spherical liquid drop of radius R is divided into 8 equal droplets. If the surface
- A body starts from rest with an acceleration of 2 m/s². After 5 second,
- Bohr’s postulates quantizes
- If a wire is stretched to four times its length, then the specific resistance
- A particle of mass m oscillates along x-axis according to equation x = a sin ?t
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A spherical liquid drop of radius R is divided into 8 equal droplets. If the surface
- A body starts from rest with an acceleration of 2 m/s². After 5 second,
- Bohr’s postulates quantizes
- If a wire is stretched to four times its length, then the specific resistance
- A particle of mass m oscillates along x-axis according to equation x = a sin ?t
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply