| ⇦ |
| ⇨ |
The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons from the surface of a metal (for which work function is 1.65 eV) will be
Options
(a) 4×10¹⁰ Hz
(b) 4×10¹⁴ Hz
(c) 4×10¹¹ Hz
(d) 4×10¹⁵ Hz
Correct Answer:
4×10¹⁴ Hz
Explanation:
Maximum wavelength (in Å) = 12375 / ɸ (in eV)
⇒ λ₀ = 12375 / 1.65 = 7,500 Å = 7.5 × 10⁻⁷ m
Hence minimum frequency = ʋ₀ = c / λ₀
⇒ ʋ₀ = (3 × 10⁸) / (7.5 × 10⁻⁷) = 4 × 10¹⁴ Hz
Related Questions: - There is a ring of radius r having linear charge densityλ and rotating with a uniform
- Two charges placed in air repel each other by a force of 10⁻⁴ N. When oil is
- The additional energy that should be given to an electron to reduce its de-Broglie
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- On heating a ferromagnetic substance above curie temperature
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- There is a ring of radius r having linear charge densityλ and rotating with a uniform
- Two charges placed in air repel each other by a force of 10⁻⁴ N. When oil is
- The additional energy that should be given to an electron to reduce its de-Broglie
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- On heating a ferromagnetic substance above curie temperature
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply