The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons

The Lowest Frequency Of Light That Will Cause The Emission Physics Question

The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons from the surface of a metal (for which work function is 1.65 eV) will be

Options

(a) 4×10¹⁰ Hz
(b) 4×10¹⁴ Hz
(c) 4×10¹¹ Hz
(d) 4×10¹⁵ Hz

Correct Answer:

4×10¹⁴ Hz

Explanation:

Maximum wavelength (in Å) = 12375 / ɸ (in eV)

⇒ λ₀ = 12375 / 1.65 = 7,500 Å = 7.5 × 10⁻⁷ m

Hence minimum frequency = ʋ₀ = c / λ₀

⇒ ʋ₀ = (3 × 10⁸) / (7.5 × 10⁻⁷) = 4 × 10¹⁴ Hz

Related Questions:

  1. The physical quantities not having same dimensions are
  2. The total energy of an electron in the first excited state of hydrogen atom
  3. Two forces of magnitude 8N and 15N respectively act at a point so as to make the resultant force
  4. A block of mass M is attached to the lower end of a vertical spring
  5. A current of 2 A is made to flow through a coil which has only one turn. The magnetic

Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*