⇦ | ![]() | ⇨ |
The horizontal and vertical components of earth’s magnetic field at a place are 0.3 G and 0.52 G. The earth’s magnetic field and the angle of dip are
Options
(a) 0.3 G and δ=30⁰
(b) 0.4 G and δ=40⁰
(c) 0.5 G and δ=50⁰
(d) 0.6 G and δ=60⁰
Correct Answer:
0.6 G and δ=60⁰
Explanation:
As, Bᴇ = √(Bʜ² + Bv²) and tan δ = Bv / Bʜ
Given, Bʜ = 0.3 G, Bv = 0.52 G
Bᴇ = √[(0.3)² + (0.52)²] = √0.36 = 0.6 G and δ = tan⁻¹ (Bv / Bʜ) = tan⁻¹ (0.52 / 0.3) = 60°
Related Questions:
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- Find out the e.m.f. produced when the current changes from 0 to 1 A in 10 sec.
- Two identical capacitors each of capacitance 5 mF are charged potentials 2 kV and 1 kV
- Three resistances 2Ω, 3Ω and 4Ω are connected in parallel. The ratio of currents passing
- An α-particle and a proton are accelerated through same potential difference
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism
(167)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply