| ⇦ |
| ⇨ |
The frequency of an alternating voltage is 50 cycles per second and its amplitude is 120 V. Then the r.m.s. value of voltage is
Options
(a) 84.8 V
(b) 101.3 V
(c) 70.7 V
(d) 56.5 V
Correct Answer:
84.8 V
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - when a magnetic field is applied on a stationary electron, then it
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- A disc of moment of inertia (9.8/π²) kg m² is rotating at 600 rpm. If the frequency
- A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s
- The position x of a particle with respect to time t along x-axis is given
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- when a magnetic field is applied on a stationary electron, then it
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- A disc of moment of inertia (9.8/π²) kg m² is rotating at 600 rpm. If the frequency
- A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s
- The position x of a particle with respect to time t along x-axis is given
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply