| ⇦ |
| ⇨ |
A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99). The input impedence is 1kΩ and load is 10kΩ. The voltage gain will be
Options
(a) 9900
(b) 99
(c) 9.9
(d) 990
Correct Answer:
990
Explanation:
Voltage gain = β × Resistance gain
β = α/(1-α) = 0.99 / (1-0.99) = 99
Resistance gain = (10 × 10³) = 10
Voltage gain = 99 × 10 = 990
Related Questions: - Time period of the rotation of the earth about its own axis is 24 hour
- Water rises to a height h in capillary tube. If the length of capillary tube above
- A paramagnetic sample shows a net magnetisation of 0.8 Am⁻¹, when placed
- The mean distance between the atoms of iron is 3 x 10⁻¹⁰ m and interatomic force
- In Moseley’s law √ν=a(z-b), the values of the screening constant for K-series
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Time period of the rotation of the earth about its own axis is 24 hour
- Water rises to a height h in capillary tube. If the length of capillary tube above
- A paramagnetic sample shows a net magnetisation of 0.8 Am⁻¹, when placed
- The mean distance between the atoms of iron is 3 x 10⁻¹⁰ m and interatomic force
- In Moseley’s law √ν=a(z-b), the values of the screening constant for K-series
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply