The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t²

The Equations Of Motion Of A Projectile Are Given By Physics Question

The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t² metre. The angle of projection is

Options

(a) sin⁻¹ (4/5)
(b) sin⁻¹ (3/5)
(c) sin⁻¹ (4/3)
(d) sin⁻¹ (3/4)

Correct Answer:

sin⁻¹ (4/5)

Explanation:

x = 36t ⇒ dx/dt = 36

.·. vₓ = 36 m/s and 2y = 96t – 9.8t²

⇒ y = 48t – 9.8 t² ⇒ dy/dt = 48 – 9.8t

.·. vᵧ = 48 – 9.8t

At t = 0

⇒ vᵧ = 48

.·. tan θ = vᵧ / vₓ = 48 / 36 = 4 / 3

⇒ sin θ = 4/5 ⇒ θ = sin⁻¹ (4/5)

Related Questions:

  1. A body initially at rest is moving with uniform acceleration a m/s²
  2. A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t
  3. Two simple harmonic motions of angular frequency 100 and 1000 rad s⁻¹ have the same
  4. The manifestation of band structure in solids is due to
  5. Fission of nuclei is possible because the binding energy per nucleon in them

Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*