The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP

The Drive Shaft Of An Automobile Rotates At 3600 Rpm Physics Question

The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP up from the engine to the rear wheels.The torque developed by the engine is

Options

(a) 16.58 Nm
(b) 0.022 Nm
(c) 158.31 Nm
(d) 141.6 Nm

Correct Answer:

158.31 Nm

Explanation:

P = τω ⇒ τ = P/ω Given:- P = 80 HP = 80 x 746W = 59860 Nms⁻¹ ω = 3600 rpm = (3600/60) x 2π rad s⁻¹ = 120 π rad s⁻¹ τ = 59680/(120xπ) =158.31 Nm

Related Questions:

  1. The Boolean expression P+ P ̅ Q, where P and Q are the inputs of the logic
  2. The intensity at the maximum in a Young’s double slit experiment is I₀.
  3. When photons of energy hν fall on an aluminium plate (of work function E₀),
  4. The angle of incidence for a ray of light at a refracting surface of a prism is 45⁰.
  5. An electron moves on a straight line path XY as shown. The abcd is a coil adjacent

Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*