| ⇦ |
| ⇨ |
The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration 4/3 ms⁻², in the third second is
Options
(a) 10/3 m
(b) 19/3 m
(c) 6 m
(d) 4 m
Correct Answer:
10/3 m
Explanation:
Distance travelled in the nth second is given by tₙ = u + a/2 (2n – 1)
put u= 0, a= 4/3 ms⁻², n= 3 d= 0 + 4/ 3×2 (2 x 3 – 1) = 4/6 x 5 = 10/ 3 m
Related Questions: - In Bohr model of hydrogen atom, the force on the electron depends on the principal
- A thermocouple of negligible resistance produces an e.m.f. of 40 µV/⁰C in the linear range
- Two identical cells of the same e.m.f. and same internal resistance
- An electric lamp is connected to 220 V, 50 Hz supply. Then the peak voltge is
- Light of wavelength λᴀ and λᴃ falls on two identical metal plates A and B respectively.
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In Bohr model of hydrogen atom, the force on the electron depends on the principal
- A thermocouple of negligible resistance produces an e.m.f. of 40 µV/⁰C in the linear range
- Two identical cells of the same e.m.f. and same internal resistance
- An electric lamp is connected to 220 V, 50 Hz supply. Then the peak voltge is
- Light of wavelength λᴀ and λᴃ falls on two identical metal plates A and B respectively.
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply