| ⇦ |
| ⇨ |
The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye lens varies from
Options
(a) 9 D to 8 D
(b) 40 D to 32 D
(c) 44 D to 40 D
(d) None of these
Correct Answer:
44 D to 40 D
Explanation:
An eye see distant objects with full relaxation.
So, [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / -∞] = 1 / f or, P = 1 / f = 1 / 2.5 × 10⁻² = 40 D
An eye see an object at 25 cm with strain [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / 2.5 × 10⁻²] = 1 / f
.·. P = 1 / f = 40 + 4 = 44 D
Related Questions: - If sound wave travel from air to water, which of the following remains unchanged?
- A wave travelling in the +ve x-direction having displacement along y-direction as 1m
- A small object of uniform density rolls up a curved surface with an initial velocity
- An electron is
- The atomic number of the most common element in nuclear fusion is
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If sound wave travel from air to water, which of the following remains unchanged?
- A wave travelling in the +ve x-direction having displacement along y-direction as 1m
- A small object of uniform density rolls up a curved surface with an initial velocity
- An electron is
- The atomic number of the most common element in nuclear fusion is
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply