| ⇦ |
| ⇨ |
The angular momentum of an electron is J. The magnitude of the magnetic moment will be
Options
(a) eJ / m
(b) (eJ) / (2m)
(c) 2meJ
(d) (2m) / (eJ)
Correct Answer:
(eJ) / (2m)
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The two ends of a rod of length L and a uniform cross-sectional area
- An object is projected with a velocity of 20 m/s making an angle of 45⁰ with horizontal.
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- What is the energy released by fission of 1 g of U²³⁵?
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism
(167)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The two ends of a rod of length L and a uniform cross-sectional area
- An object is projected with a velocity of 20 m/s making an angle of 45⁰ with horizontal.
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- What is the energy released by fission of 1 g of U²³⁵?
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism (167)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply