| ⇦ |
| ⇨ |
The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm, if e/m value of the electron is 1.76×10¹¹ C/kg will be
Options
(a) 8.8×10¹⁴ m/sec²
(b) 3×10¹³ m/sec²
(c) 5.4×10¹² m/sec²
(d) Zero
Correct Answer:
8.8×10¹⁴ m/sec²
Explanation:
Acceleration = a = eE / m
⇒ a = 1.76 × 10¹¹ × 50 × 10 ¹²
⇒ a = 8.8 × 10 ¹⁴ m/ sec²
Related Questions: - Find out the angle of projection, if range is 4 times of maximum height
- If seperation between screen and source is increased by 2%. What would be the effect
- A photoelectric surface is illuminated successively by monochromatic light of wavelength
- The excitation potential of hydrogen atom in the first excited state is
- The current in a self-inductance L=40 mH is to be increased uniformly from 1A to 11 A
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Find out the angle of projection, if range is 4 times of maximum height
- If seperation between screen and source is increased by 2%. What would be the effect
- A photoelectric surface is illuminated successively by monochromatic light of wavelength
- The excitation potential of hydrogen atom in the first excited state is
- The current in a self-inductance L=40 mH is to be increased uniformly from 1A to 11 A
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

E=50v/cm
=5000v/m
e/m=1.76×10power-11
F=ma
F=qĒ
ma=qĒ
a= e/m×Ē
=1.76×10 power11 × 5000
=8.8×10 power 14 m/sec sq.