| ⇦ |
| ⇨ |
Maximum number of electrons in a subshell with l=3 and n=4 is
Options
(a) 14
(b) 16
(c) 10
(d) 12
Correct Answer:
14
Explanation:
n = main energy level
/ = subshell
If n = 4 and / = 3, the subshell is 4f. In f subshell, there are 7 orbitals and each orbital can accommodate a maximum of two electrons, so, maximum no. of electrons in 4f subshell = 7 x 2 = 14.
Related Questions: - Which one of the following orders is not in accordances with the property
- At 0K, (i) ¹²C and (ii) a mixture of ¹²C and ¹⁴C will
- The unit of second order reaction rate constant is
- Which of the following is heavy water
- The correct order of acidic strength of oxides of nitrogen, is
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Structure of Atom
(90)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which one of the following orders is not in accordances with the property
- At 0K, (i) ¹²C and (ii) a mixture of ¹²C and ¹⁴C will
- The unit of second order reaction rate constant is
- Which of the following is heavy water
- The correct order of acidic strength of oxides of nitrogen, is
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Structure of Atom (90)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply