| ⇦ |
| ⇨ |
For azimuthal quantum number l= 3,the maximum number of electrons will be
Options
(a) 2
(b) 6
(c) 0
(d) 14
Correct Answer:
14
Explanation:
l= 3 means f-subshell. Maximum no. of electrons = 4l+ 2 = 4 x 3 + 2= 14
Related Questions: - The forces present in the crystals of naphthalene are
- The coordination number of Na⁺ in NaCl is
- The oxidation number of As in H₂AsO₄⁻ is
- The solubility of CuBr is 2 ˣ 10⁻⁴ mol/L at 25⁰C. The Ksp value for CuBr is
- For decolourization of 1 mole of KMnO₄, the moles of H₂O₂ required is
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Structure of Atom
(90)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The forces present in the crystals of naphthalene are
- The coordination number of Na⁺ in NaCl is
- The oxidation number of As in H₂AsO₄⁻ is
- The solubility of CuBr is 2 ˣ 10⁻⁴ mol/L at 25⁰C. The Ksp value for CuBr is
- For decolourization of 1 mole of KMnO₄, the moles of H₂O₂ required is
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Structure of Atom (90)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply