| ⇦ |
| ⇨ |
In a coil having e.m.f. of 8 V induced for 0.05 s. The value of current changes from 2 A to 4 A. The value of coefficient of self induction of the coil is
Options
(a) 10.8 H
(b) 0.4 H
(c) 0.2 H
(d) 0.1 H
Correct Answer:
0.2 H
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The velocity of electromagnetic radiation in a medium of permittivity ε₀
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- Find out the e.m.f. produced when the current changes from 0 to 1 A in 10 sec.
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- As a result of interference of two coherent sources of light, energy is
Topics: Electromagnetic Induction
(76)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The velocity of electromagnetic radiation in a medium of permittivity ε₀
- A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times
- Find out the e.m.f. produced when the current changes from 0 to 1 A in 10 sec.
- Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm
- As a result of interference of two coherent sources of light, energy is
Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply