IF the bond energies of H – H , Br – Br and H – Br are 433 , 192 and 364 kJ mol⁻¹

If The Bond Energies Of H H Br Chemistry Question

IF the bond energies of H – H , Br – Br and H – Br are 433 , 192 and 364 kJ mol⁻¹ respectively, the ΔH° for the reaction
H₂(g) + Br₂(g) → 2HBr(g) is

Options

(a) -261 kJ
(b) ⁺103 kJ
(c) ⁺261 kJ
(d) -103 kJ

Correct Answer:

-103 kJ

Explanation:

H – H + Br – Br → 2H – Br,
(433) + (192) (2 x 364)
=625 =728
(Energyabsorbed) (Energy released)
Net energy released = 728 – 625 = 103 KJ. i.e. ΔH = -103 KJ.

Related Questions:

  1. At S.T.P the density of CCl₄ vapours in g/L will be nearest to
  2. The variation of the boiling points of the hydrogen halides is in the order
  3. A gas deviates from ideal behaviour at a high pressure because its molecules
  4. Order of reaction is decided by
  5. Which of the following is the most electropositive element

Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*