| ⇦ |
| ⇨ |
If rope of lift breaks suddenly, the tension exerted by the surface of the lift (a = Acceleration of lift) is
Options
(a) mg
(b) m(g+a)
(c) zero
(d) m(g-a)
Correct Answer:
zero
Explanation:
If the rope suddenly breaks, acceleration = g
So substituting in formula, tension T=m(g−a)=0
Related Questions: - The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle
- Shear modulus is zero for
- A heavy stone hanging from a massless string of length 15 m is projected
- Two bodies of masses m₁ and m₂ and having velocities v₁ and v₂ respectively
- Light emitted during the de excitation of electron from n=3 to n=2, when incident
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle
- Shear modulus is zero for
- A heavy stone hanging from a massless string of length 15 m is projected
- Two bodies of masses m₁ and m₂ and having velocities v₁ and v₂ respectively
- Light emitted during the de excitation of electron from n=3 to n=2, when incident
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply