| ⇦ |
| ⇨ |
If pH of a saturated solution of Ba(OH)₂ is 12, the value of its Ksp is
Options
(a) 4.00 ˣ 10⁻⁶ M³
(b) 4.00 ˣ 10⁻⁷ M³
(c) 5.00 ˣ 10⁻⁶ M³
(d) 5.00 ˣ 10⁻⁷ M³
Correct Answer:
5.00 ˣ 10⁻⁷ M³
Explanation:
We Know, pH + pOH = 14,
Here, 12 + pOH = 14,
pOH = 2,
⇒ [OH⁻] = 10⁻².
Ba(OH)₂ ⇌ Ba²⁺ + 2OH⁻.
2s = [OH⁻] = 10⁻².
s = 10⁻²/2 = 5×10⁻³ M.
K(sp) = [Ba²⁺][OH⁻]² = (5×10⁻³)(10⁻²)²,
K(sp) = 5×10⁻⁷.
Related Questions: - The ore horn silver corresponds to
- Ozone in stratosphere is depleted by
- If 0.189g of chlorine containing organic compound gave 0.287g of silver chloride
- An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density
- At 25⁰C, the dissociation constant of a base, BOH, is 1.0 ˣ 10⁻¹².
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The ore horn silver corresponds to
- Ozone in stratosphere is depleted by
- If 0.189g of chlorine containing organic compound gave 0.287g of silver chloride
- An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density
- At 25⁰C, the dissociation constant of a base, BOH, is 1.0 ˣ 10⁻¹².
Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply