| ⇦ |
| ⇨ |
If emf induced in a coil is 2 V by changing the current in it from 8 A to 6 A in 2×10⁻³ s, then the coefficient of self-induction is
Options
(a) 2×10⁻³ H
(b) 10⁻³ H
(c) 0.5×10⁻³ H
(d) 4×10⁻³H
Correct Answer:
2×10⁻³ H
Explanation:
Induced emf, e = 2 V
i₁ = 8 A, i₂ = 6 A
∆t = 2 × 10⁻³ s
Coefficient of self-induction, L = e / (∆i/∆t)
= -2 / [(6-2) / 2 × 10⁻³]
= (-2 × 2 × 10⁻³) / -2
= 2 × 10⁻³ H
Related Questions: - A potentiometer circuit has been set up for finding the internal resistance of a given
- Dimensions of Torque are
- In which process, the P-V indicator diagram is a straight line parallel to volume
- When an α-particle of mass m moving with velocity ν bombards on a heavy nucleus
- A force F=ai+3j+6k is acting at a point r=2i-6j-12k. The value of α for
Topics: Electromagnetic Induction
(76)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A potentiometer circuit has been set up for finding the internal resistance of a given
- Dimensions of Torque are
- In which process, the P-V indicator diagram is a straight line parallel to volume
- When an α-particle of mass m moving with velocity ν bombards on a heavy nucleus
- A force F=ai+3j+6k is acting at a point r=2i-6j-12k. The value of α for
Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply