| ⇦ |
| ⇨ |
If a full wave rectifier circuit is operating from 50 Hz mains, the fundamental frequency in the ripple will be
Options
(a) 50 Hz
(b) 70.7 Hz
(c) 100 Hz
(d) 25 Hz
Correct Answer:
100 Hz
Explanation:
In a full wave rectifier, Fundamental frequency in ripple = 2 × input frequency
Fundamental frequency = 2 × 50
Fundamental frequency = 100 Hz.
Related Questions: - A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- The distance travelled by an object along a straight line in time t is given by
- Two particles P and Q start from origin and execute simple harmonic motion along X-axis
- A ball is projected upwards from the foot of a tower. The ball crosses the top
- Consider a uniform square plate of side ɑ and mass m. The moment of inertia
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- The distance travelled by an object along a straight line in time t is given by
- Two particles P and Q start from origin and execute simple harmonic motion along X-axis
- A ball is projected upwards from the foot of a tower. The ball crosses the top
- Consider a uniform square plate of side ɑ and mass m. The moment of inertia
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply