| ⇦ |
| ⇨ |
If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be
Options
(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%
Correct Answer:
40%
Explanation:
Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.
Related Questions: - The speed of electromagnetic waves in vaccum is equal to
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- Two metal spheres of radii 0.01m and 0.02m are given a charge of 15mC and 45mC
- Two particles which are initially at rest, move towards each other
- Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The speed of electromagnetic waves in vaccum is equal to
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
- Two metal spheres of radii 0.01m and 0.02m are given a charge of 15mC and 45mC
- Two particles which are initially at rest, move towards each other
- Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply