| ⇦ |
| ⇨ |
If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be
Options
(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%
Correct Answer:
40%
Explanation:
Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.
Related Questions: - If capillary experiment is performed in vaccum, then a liquid under the condition
- An electron having charge e and mass m is moving in a uniform electric field E.
- A nucleus of uranium decays at rest into nuclei of thrrium and helium. Then
- Consider a two particle system with particle having masses m₁ and m₂. If the first
- A steady current of 1.5 amp flows through a copper voltmeter for 10 minutes
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If capillary experiment is performed in vaccum, then a liquid under the condition
- An electron having charge e and mass m is moving in a uniform electric field E.
- A nucleus of uranium decays at rest into nuclei of thrrium and helium. Then
- Consider a two particle system with particle having masses m₁ and m₂. If the first
- A steady current of 1.5 amp flows through a copper voltmeter for 10 minutes
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply