| ⇦ |
| ⇨ |
If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be
Options
(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%
Correct Answer:
40%
Explanation:
Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.
Related Questions: - A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
- Steam at 100⁰C is passed into 20 g of water at 10°C. When water acquires a temperature
- The average power dissipated in AC circuit is 2 W. If a current flowing through
- A magnetic needle suspended parallel to a magnetic field requires √3J of work
- In a Rutherford scattering experiment when a projectile of charge Z₁ and mass M₁
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A particle free to move along X-axis has potential energy given as U(X) =k(1-e⁻ˣ²)
- Steam at 100⁰C is passed into 20 g of water at 10°C. When water acquires a temperature
- The average power dissipated in AC circuit is 2 W. If a current flowing through
- A magnetic needle suspended parallel to a magnetic field requires √3J of work
- In a Rutherford scattering experiment when a projectile of charge Z₁ and mass M₁
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply