| ⇦ |
| ⇨ |
For which one of the following sets of four quantum numbers, an electron will have the highest energy?n=3, l=2, m=1, s=1/2
Options
(a) n=4, l=2, m=-1, s=1/2
(b) n=4, l=1, m=0, s=-1/2
(c) n=5, l=0, m=0, s=-1/2
(d) n=4, l=2, m=-1, s=1/2
Correct Answer:
n=4, l=1, m=0, s=-1/2
Explanation:
The sub-shell are 3d, 4d, 4p and 4s, 4d has highest energy as n + l value is maximum for this.
Related Questions: - The mole heat capacity of water at constant pressure, C, is 75 J K⁻¹mol⁻¹.
- In methane four C-H bonds are directed towards the corners of
- Phenolic carboxylic acids may be prepared by
- Shape of Fe(CO)₅ is
- 300 mL of a gas at 27⁰C is cooled to -3⁰C at constant pressure
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Structure of Atom
(90)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The mole heat capacity of water at constant pressure, C, is 75 J K⁻¹mol⁻¹.
- In methane four C-H bonds are directed towards the corners of
- Phenolic carboxylic acids may be prepared by
- Shape of Fe(CO)₅ is
- 300 mL of a gas at 27⁰C is cooled to -3⁰C at constant pressure
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Structure of Atom (90)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply