⇦ | ![]() | ⇨ |
Find out the angle of projection, if range is 4 times of maximum height
Options
(a) 60⁰
(b) 45⁰
(c) 30⁰
(d) 75⁰
Correct Answer:
45⁰
Explanation:
R=4H
2 u² sin θ cos θ/g = 4. u² sin² θ/ 2g
.·. tan θ =1
.·. θ = 45⁰
Related Questions:
- A 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 µm
- An interference pattern was made by using red light. If the red light
- A magnetic needle suspended parallel to a magnetic field requires √3J of work
- If an electron and a positron annihilate, the energy released is
- On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply