| ⇦ |
| ⇨ |
The horizontal range of a projectile is 4√3 times the maximum height achieved by it. The angle of projection is
Options
(a) 30⁰
(b) 45⁰
(c) 60⁰
(d) 90⁰
Correct Answer:
30⁰
Explanation:
u²sin 2θ/g = 4√3 x (u²sin 2θ/g ) ⇒ tan θ = 1/√3 .·. θ = 30°
Related Questions: - Bragg’s law for X-rays is
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- Zener diode is used
- The number of photo electrons emitted for light of a frequency v
- Two nuclei have their mass numbers into the ratio of 1:3
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Bragg’s law for X-rays is
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- Zener diode is used
- The number of photo electrons emitted for light of a frequency v
- Two nuclei have their mass numbers into the ratio of 1:3
Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply